Starannie dobrany zestaw elementów takich jak telefony komórkowe, ładowarki, żarówki, baterie czy akumulatory nie powinien być traktowany jako zwyczajny odpad i bezmyślnie wrzucony do kosza. Istnieje możliwość pozbycia się tych elementów w odpowiedni sposób, korzystając z jednego z kilkudziesięciu dedykowanych pojemników rozmieszczonych przez miasto dla mieszkańców Warszawy.

Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE), to specjalne kontenery, które służą do zbierania starych baterii oraz innych niewielkich elektrośmieci. Zostały one strategicznie rozmieszczone w różnych, łatwo dostępnych lokalizacjach na terenie prawie wszystkich dzielnic stolicy. Te pojemniki zadebiutowały na warszawskim terenie w roku ubiegłym i tylko w ciągu kilku pierwszych miesięcy zgromadziły aż 8 ton różnego rodzaju odpadów. Dziś mieszkańcy mogą korzystać z łącznie 69 takich punktów.

Finansowanie zakupu tych MPE pochodzi z funduszy projektu Unii Europejskiej o nazwie Capital Cities, który promuje współpracę między stolicami w dziedzinie gospodarki niebezpiecznymi odpadami. W tym projekcie, Warszawa, Erywań i Tirana dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć na stronie projektu oraz w filmie promocyjnym.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być źródłem szkodliwych substancji, ale jednocześnie zawiera wartościowe surowce. Oddając elektrosmieci w odpowiednich miejscach, zwiększasz szanse na ich recykling i wpływasz na ochronę środowiska.

Oprócz MPE, zużyte elektroodpady można pozbyć się również w specjalistycznych sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko oraz w pojemnikach na małe elektrosmieci ElektroEko. Istnieje również możliwość zamówienia odbioru takich odpadów bezpośrednio z domu – wystarczy wcześniej zadzwonić pod numer 22 22 333 00 lub wypełnić formularz online na stronie elektrosmieci.pl. Dodatkowo, mieszkańcy mogą brać udział w cyklicznych miejskich akcjach wymiany elektroodpadów na rośliny. W ramach tego roku, podczas akcji Ekopoukładani, udało się zebrać aż 23 tony takich odpadów, w tym ponad 2,5 tony baterii.