W okresie zimowym, kiedy termometry pokazują ujemne wartości, wielu ludzi jest narażonych na szereg zagrożeń. Najczęściej mówimy tutaj o osobach bezdomnych, samotnych i starszych, które są najbardziej narażone na skutki mrozów i niskich temperatur. Nie zapominajmy też o tych, którzy przebywają na dworze będąc pod wpływem alkoholu. W takim okresie roku powinniśmy wykazywać szczególną czujność i zgłaszać wszelkie przypadki osób narażonych na wychłodzenie. Powinniśmy pamiętać, że jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Podczas zimy funkcjonariusze policji zwracają specjalną uwagę na miejsca, które mogą służyć jako schronienie dla osób bezdomnych. Takimi miejscami są często opuszczone budynki, ogrody działkowe czy altanki. Policja monitoruje sytuację tych osób, oferując im pomoc i proponując transport do miejsc, gdzie mogą znaleźć ciepło, jedzenie i dach nad głową.

Policjanci zwracają również uwagę na osoby starsze żyjące w samotności, które ze względu na swoją nieporadność życiową czy niedołężność mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur. W takiej sytuacji warto upewnić się, czy nasz starszy sąsiad nie potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, takich jak choćby robienie zakupów. W przypadku stwierdzenia, że taka osoba ma problemy, możemy powiadomić o tym Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zachęcamy do tego, abyśmy nie byli obojętni na potrzeby innych ludzi w tym trudnym okresie. Każdy z nas może pomóc – wystarczy jedno zgłoszenie do odpowiednich służb. Możemy to zrobić dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie wystarczy wybrać oznaczenie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i zaznaczyć miejsce na mapie.

Nie zapominajmy – nasza czujność może uratować komuś życie. Starajmy się być życzliwi i oferować pomoc tym, którzy jej potrzebują. Nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka.