Na możliwość rozwoju i kształtowanie przyszłości malucha niewątpliwie wpływa bezpieczeństwo i harmonia w domu. Z tego powodu, miasto stołeczne Warszawa intensywnie zachęca do rodzinnego typu opieki zastępczej, inaugurując miejską inicjatywę pod hasłem „Rodzina może być zastępcza”.

Obecnie w warszawskich instytucjach o charakterze opiekuńczym i edukacyjnym mieszka niemal 700 dzieci w różnych grupach wiekowych, które nierzadko zmagają się z ciężkim bagażem przeszłości. Wszystkie te dzieci korzystają z wsparcia na różnych płaszczyznach, takich jak zdrowie, edukacja i rozwój. Dokładamy wszelkich starań, aby środowisko, w którym się znajdują, przypominało domowe warunki. Mimo to, niezaprzeczalne jest, że najbardziej potrzebują one wyrosnąć w ramach rodziny – podkreśla Agnieszka Oracz-Zawistowska, zastępczyni dyrektora Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Opieka zastępcza jest formą tymczasowej pieczy nad dziećmi, które z różnorakich przyczyn nie mogą przebywać we własnym domu. Dzieci te mogą być pod opieką instytucji, jak placówki opiekuńcze, lub rodziny, która może być zarówno spokrewniona (dziadkowie, rodzeństwo), niezawodowa (dalsi krewni i osoby niespokrewnione), zawodowa jak i stanowić rodzinny dom dziecka.

Pod opieką znajdują się dzieci w różnym wieku z różnorodnymi potrzebami, dlatego też wiek czy stan cywilny potencjalnych opiekunów nie są najważniejsze. Kluczowe znaczenie mają tutaj cechy charakteru, stabilność emocjonalna oraz motywacja do opieki nad maluchem.

Nadrzędnym celem rodziny zastępczej jest wsparcie dziecka w trudnej sytuacji, zapewnienie mu opieki i wychowania do momentu powrotu do rodziców, lub w przypadku braku takiej możliwości, do momentu usamodzielnienia się lub adopcji.

Chcący zostać rodziną zastępczą kandydaci muszą przejść proces kwalifikacji, który obejmuje badanie psychologiczne oraz trzymiesięczne szkolenie. Już na etapie kwalifikacji kandydaci mogą liczyć na wsparcie udzielane przez pracowników Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Po przyjęciu pod opiekę dziecka, każda rodzina zastępcza otrzymuje pomoc merytoryczną oraz finansową.

Wspomóc dzieci można jednak nie tylko jako rodzina zastępcza. Możliwe jest zostanie wolontariuszem i na przykład odwiedzanie raz w tygodniu placówki opiekuńczej, spędzanie czasu z dziećmi poprzez gry planszowe czy wspólne odrabianie lekcji. Istnieje również możliwość stania się wsparciem, przyjacielem, który regularnie będzie spędzał czas z dzieckiem poza placówką – mogą razem chodzić do kina, jeździć na rowerze czy wyjeżdżać na weekendowe wycieczki.

Miejska kampania „Rodzina może być zastępcza” ma na celu przypomnienie o ogromnym znaczeniu rodziny w życiu każdego dziecka. Oferowane wsparcie, akceptacja i bezpieczna codzienność pozwalają dzieciom rozwijać swój potencjał i pełne nadziei patrzyć w przyszłość.

W ramach kampanii prowadzonej w przestrzeni publicznej, w internecie, kinach i komunikacji miejskiej, prezentowane są cztery spoty. Ukazują one jak duży wpływ na dzieci, które doświadczyły trudności w przeszłości, mogą mieć opiekunowie zastępczy.