Jednym z nieodzownych elementów tworzenia miejskiego ekosystemu, przyjaznego zarówno dla mieszkańców jak i środowiska naturalnego, są zaawansowane technologie. To właśnie z ich wykorzystaniem Warszawa po raz jedenasty organizuje program akceleracyjny o nazwie Warsaw Booster. Wydarzenie to jest dedykowane startupom, które swoją innowacyjność skierowują w stronę zrównoważonego rozwoju miast.
Przy okazji otwarcia naboru na kolejną edycję Warsaw Booster, zachęcamy wszystkie startupy z różnorodnych sektorów do włączenia się w miejski program akceleracyjny. Kluczowe jest to, aby łączyła je jedna idea – proponowane przez nich innowacje powinny przyczynić się do poprawy funkcjonowania miast, a tym samym podnieść jakość życia ich mieszkańców – mówi dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy, Grzegorz Kaczorowski. Dodaje również, że każdego roku definiują oni zestaw wyzwań miejskich, na które szukają odpowiedzi w Warsaw Boosterze. Jest nadzieja, że także w tej edycji będą mogli współpracować z twórcami projektów, które przyczynią się do tego, aby Warszawa była jeszcze lepszym miejscem do życia i pracy.
Warsaw Booster to inicjatywa łącząca kreatywność młodych firm z potrzebami współczesnych miast. Tegoroczna odsłona skupia się na rozwiązaniach dotyczących takich obszarów jak: bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, edukacja, kultura i turystyka, pomoc społeczna i integracja, rolnictwo miejskie i żywność, środowisko i zrównoważony rozwój, transport i komunikacja oraz zdrowie i opieka medyczna.
Uczestnictwo w programie daje startującym firmom możliwość korzystania z indywidualnej pomocy mentorów i doradców biznesowych, pozwalając jednocześnie czerpać wiedzę, dzielić się doświadczeniami i nawiązywać wartościowe kontakty. Jedną z zalet Warsaw Boostera jest możliwość współdziałania z miastem poprzez warsztaty organizowane co roku z przedstawicielami różnych biur Ratusza oraz spółek miejskich. W trakcie tych spotkań firmy mają okazję korzystać z danych czy doradztwa ekspertów zatrudnionych przez władze miasta. Ponadto, uczestnicy mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród. Wybrane zespoły będą rywalizować o trzy nagrody pieniężne o łącznej wartości 90 tys. zł. Rekrutacja trwa do 31 lipca 2024 roku, a do pierwszej tury zakwalifikuje się 25 najlepszych projektów.
Program akceleracyjny Warsaw Booster, jest realizowany przez miasto st. Warszawy we współpracy z trzema fundacjami: FundacjąStartup Hub Poland (SHP), Fundacją StartSmart CEE oraz Fundacją Mobile Open Society Through Technology (MOST). Od 2015 roku program przyczynił się do wsparcia ponad 400 firm, a 30 z nich zdobyło nagrody za innowacyjność i wkład w rozwój miasta. Warsaw Booster to istotny element realizacji celu 4.2. „Strategii #Warszawa2030” – Generujemy innowacje.