Rozruchy związane z obchodami 80-lecia Powstania Warszawskiego nabierają tempa. Szkolenia dla wolontariuszy stają się coraz bardziej intensywne, a prezydent Rafał Trzaskowski wziął udział w jednym z nich, odwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tegoroczne obchody zostaną wsparcie przez rekordową liczbę wolontariuszy. Tradycyjnie wielu z nich jest zaangażowanych w działania Muzeum Powstania Warszawskiego. Z powodu wyjątkowego charakteru tego roku, muzeum będzie współpracować z ponad 700 ochotnikami – to o 400 więcej niż zazwyczaj. Wolontariusze przechodzą szereg szkoleń, które obejmują obsługę wózków inwalidzkich, wsparcie dla osób starszych, udzielanie pierwszej pomocy oraz szkolenia antyterrorystyczne.
Trwają także przygotowania do wysyłki listów i zaproszeń na uroczystości. Centrum Informacyjne w Muzeum Powstania Warszawskiego, które niedawno odwiedził prezydent Trzaskowski, jest już gotowe na przyjęcie gości.
Za kilka tygodni będziemy uczestniczyć w 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. To wyjątkowy czas dla stolicy, podkreślony przez nieocenioną pracę setek wolontariuszy, którzy pomagają w organizacji wydarzeń i opiece nad Bohaterami obchodów. Wolontariusze wysyłają zaproszenia, zbierają fundusze na utrzymanie miejsc pamięci o Powstaniu, sprzątają groby powstańcze i prowadzą zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego – podkreślił prezydent Trzaskowski, dziękując wolontariuszom za ich zaangażowanie.
Pierwszym muzeum w Polsce, które wprowadziło wolontariat, było Muzeum Powstania Warszawskiego. Centrum Wolontariatu zaczęło działać już w 2003 roku, a do tej pory z muzeum współpracuje czterech wolontariuszy, którzy dołączyli w roku otwarcia MPW.
Dodatkowo, specjalnie na obchody 80-lecia Powstania Warszawskiego m.st. Warszawy przeprowadziło rekrutację ochotników. Będą oni towarzyszyć powstańcom przybywającym na obchody z całej Polski oraz z zagranicy. Ich zadania będą obejmować między innymi przywitania na lotniskach i dworcach oraz wsparcie podczas uroczystości od 29 lipca do 03 sierpnia 2024 roku.
Wspomniane obchody będą także opieką harcerzy z Warszawy oraz blisko 2500 uczestników Zlotu Harcerskiego „Zawsze «W» pamięci” z 11 organizacji harcerskich i skautowych z Polski i ze świata.