Księgarnie Wrzenie Świata, Antykwariat Zakładka, Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa, Księgarnia Dwie Siostry oraz Księgarnia „Mamy to!” zostały zaszczycone tytułem Ulubionej Księgarni Warszawy 2023. Wybór dokonany został przez 5500 mieszkańców stolicy.

Podczas spotkania z właścicielami księgarni, wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra wyraziła dumę z faktu, że Warszawa jest miastem, które jest bardzo zaangażowane w propagowanie czytelnictwa na różnych płaszczyznach. Wspomniała o przyznawaniu takich nagród jak Nagroda Literacka m.st. Warszawy czy Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. K. Moczarskiego, a także o organizacji targów książki i liczbie bibliotek, która jest największa na świecie w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Podkreśliła też znaczenie utrzymania atmosferycznych księgarni, które są miejscem do rozmów o literaturze i przyjemnego spędzania czasu.

Głosowanie odbywało się w czterech kategoriach: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia specjalistyczna i ogólnoasortymentowa. Po raz pierwszy została również przyznana nagroda specjalna, którą otrzymała Księgarnia „Mamy to!” za zaangażowanie właścicielki i jej energię.

Poza tytułem „Ulubionej Księgarni Warszawy 2023”, zwycięzców nagrodzono także kwotą 15 tys. złotych. W głosowaniu wzięło udział ponad 5500 osób, z których 1500 podzieliło się swoimi opiniami na temat ulubionych miejsc. Jury wybrało i wyróżniło dwadzieścia z nich. Autorzy wybranych opinii otrzymali bon o wartości 100 zł do wykorzystania w opisywanej przez nich księgarni.

Do nagrody nominowano łącznie 26 miejsc, które wpłynęły poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy. Eksperci biorący udział w procesie selekcji oceniali działalność księgarń w ciągu ostatnich 12 miesięcy, biorąc pod uwagę takie aspekty jak bogactwo oferty książkowej, kompetencje i zaangażowanie pracowników, rola księgarni w tworzeniu kultury oraz pozytywne opinie odwiedzających. Mieszkańcy mieli sześć tygodni na głosowanie na swoje ulubione miejsca i wyrażenie swojej opinii na temat wybranej księgarni.

Przyznawanie nagrody jest jednym z działań podejmowanych przez miasto w celu wsparcia kultury. Została ona stworzona z myślą o niezależnych księgarniach, które szczególnie odczuły skutki pandemii. Nagroda ta została po raz pierwszy przyznana w 2020 roku jako nagroda Prezydenta Warszawy, a od 2021 roku jest ustanowiona uchwałą Rady Miasta.

Niezależne księgarnie są ważnym elementem kulturalnej mapy stolicy. Organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów i są aktywne w mediach społecznościowych. Oferują profesjonalne porady oraz są otwarte na potrzeby czytelników w każdym wieku. W stolicy znajduje się około 100 takich miejsc, które oprócz sprzedaży książek pełnią również rolę lokalnych centrów kultury.