Dubaj jest obecnie gospodarzem 28. edycji Światowego Szczytu Klimatycznego COP28, na którym niebywałą wagę odgrywają reprezentanci miast. Na ceremonii otwarcia tego ważnego wydarzenia, Warszawa i Paryż miały zaszczyt reprezentować całą Europę. Jest to wynik długotrwałych działań i zabiegów ze strony polskiej stolicy, mających na celu zaangażowanie miast, które odpowiadają za przekroczenie 70% globalnej emisji dwutlenku węgla, w działania na rzecz ochrony klimatu.

Pierwszy raz w historii konferencji COP, miasta zostały uznane za istotne siły w walce przeciwko zmianom klimatu. Inaugurujące szczyt spotkanie po raz pierwszy zgromadziło delegacje burmistrzów z całego świata, z Warszawą i Paryżem reprezentującymi Europę. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyraził dumę z faktu, że Polska stolica znalazła się w czołówce liderów działań klimatycznych, szczególnie biorąc pod uwagę jego osobiste starania na rzecz uznania roli miast w tej kwestii na przestrzeni wielu lat w organizacjach, których Warszawa jest częścią.

Obecny szczyt wydaje się być bardziej optymistyczny od poprzedniego, który odbył się w Egipcie. Istnieje realna szansa, że większa liczba krajów zobowiąże się do realizacji ambitnych celów dotyczących energii odnawialnej i oszczędności energetycznych. Wzrasta również liczba państw, które deklarują wpłatę większych kwot do funduszu „loss and damage”, wspierającego realizację celów klimatycznych przez biedniejsze kraje – co od wielu lat stanowi warunek porozumienia.

Jednak przed Polską czeka wyzwanie – rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wykorzystał wystarczająco czasu na działania na rzecz klimatu. Prezydent Trzaskowski jest jednak przekonany, że lokalne samorządy mogą pomóc nowemu rządowi Donalda Tuska w osiągnięciu celów klimatycznych, na przykład poprzez uwzględnienie ich działań w tzw. krajowych wkładach w redukcję emisji przyjmowanych przez ONZ.

Od dłuższego czasu Warszawa dąży również do zapewnienia bezpośredniego wsparcia finansowego na poziomie międzynarodowym i europejskim. Prezydent Rafał Trzaskowski, jako przewodniczący Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) w Komitecie Regionów, stara się przekonać instytucje unijne do wsparcia finansowego miasta. Warszawa jest również członkiem grupy miast C40, które aktywnie walczą z globalnym ociepleniem i zakwalifikowała się do unijnego programu stu klimatycznie neutralnych miast UE.

Niestety, w wyniku świadomych decyzji poprzedniego rządu, Warszawa straciła w ostatnich latach 10 miliardów złotych. Bez środków z Funduszu Odbudowy (KPO) i innych form wsparcia z budżetu UE, przyspieszenie zielonej transformacji miasta będzie trudne – podkreśla prezydent Trzaskowski.

W toku szczytu nieocenione jest również dzielenie się doświadczeniami z innymi miastami i współpraca z sektorem biznesowym, wymiana danych i wiedzy eksperckiej, którą można później przekazać obywatelom.

Wszyscy oczekują zmiany stanowiska Polski w kwestii walki z ociepleniem klimatycznym. Polska jest gotowa na przyjmowanie funduszy z KPO, modernizację gospodarki i poważną walkę z kryzysem klimatycznym. Dobrze, że podczas szczytu w Dubaju, obok prezydenta Andrzeja Dudy, który nie jest wiarygodny w tej kwestii, zabrzmiał również głos polskich samorządów i organizacji pozarządowych. Głos Polski ambitnej, świadomej wyzwań i gotowej do działania – podsumowuje Rafał Trzaskowski.

Skrót COP oznacza „Konferencję Stron” ONZ w sprawie zmian klimatu. To największe spotkanie klimatyczne organizowane przez ONZ. W tym roku odbywa się po raz 28. Od 30 listopada do 12 grudnia przedstawiciele państw, miast, naukowcy oraz specjaliści rozmawiają w Dubaju o tym, jak zintensyfikować działania na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego.