Zgodnie z założeniami Strategii #Warszawa2030, Warszawa planuje rozwijać się harmonijnie z ideą sustainable development, mając na uwadze efektywne i odpowiedzialne zarządzanie gospodarką. Prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, podpisał Politykę rozwoju gospodarczego, która nakreśla drogę dla przyszłości warszawskiej gospodarki.

Polityka rozwoju gospodarczego jest dokumentem, który zawiera zestaw zasad i wartości wytyczających kierunek dla rozwoju konkurencyjnej i atrakcyjnej gospodarki Warszawy. Opisuje ona kluczowe obszary zaangażowania, które są odpowiedzią na lokalne i globalne tendencje oraz wyzwania.

Ratusz pracował nad tą polityką w modelu partycypacyjnym. W procesie jej tworzenia uczestniczyli przedstawiciele świata nauki i biznesu – inwestorzy, przedstawiciele startupów, ośrodki innowacji oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Do prac włączyły się również organizacje pozarządowe i instytucje działające na rzecz rozwoju gospodarczego.

Polityka na nową epokę: Zasady gospodarczego rozwoju Warszawy

Przyjęta Polityka rozwoju gospodarczego jest zbiorem informacji o kluczowych obszarach aktywności miasta, które odpowiadają na aktualne tendencje i wyzwania globalnej gospodarki. Przedstawia kierunki działań mających na celu wzmocnienie międzynarodowej pozycji Warszawy oraz jej atrakcyjnego obrazu jako miejsca do życia i pracy. Wszystko to zostanie zrealizowane w sposób zgodny z wizją rozwoju opisaną w Strategii #Warszawa2030.

Polityka rozwoju gospodarczego Warszawy stanowi podstawę do realizacji odpowiedzialnych, świadomych i zaplanowanych działań. Jej celem jest przyciągnięcie inwestorów i promowanie przedsiębiorczości. Jak mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski: „Polityka określa, co trzeba robić, by przyciągać do Warszawy talenty oraz rozwijać wizerunek Warszawy jako miasta z możliwością rozwoju kariery i o wysokiej jakości życia”.

Założenia gospodarczej strategii stolicy Polski

Warszawska gospodarka powinna być innowacyjna, stabilna, odporna na kryzysy, skoncentrowana na obywatelach, sprawiedliwa, odpowiedzialna społecznie, kreatywna, lokalna oraz zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju. Polityka gospodarcza przedstawia taki obraz warszawskiej gospodarki.

Dokument wskazuje pięć kluczowych obszarów doskonałości gospodarczej, które są najbardziej perspektywiczne dla miasta do 2040 roku. Wśród nich znajdują się sektor kreatywny, sektor rolno-spożywczy, sektor nowoczesnych usług biznesowych, zielona gospodarka komunalna oraz centrum wsparcia startupów dla Europy Wschodniej.

Priorytetowe obszary zaangażowania gospodarczego Warszawy zaprezentowane w dokumencie to przyciąganie inwestycji, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, wspieranie działalności innowacyjnej i kreatywnej, planowanie przestrzenne i gospodarowanie nieruchomościami, marketing i międzynarodowa promocja miasta, stymulowanie rynku przez politykę inwestycyjną miasta, zapewnienie gospodarce potrzebnych talentów oraz budowanie sieci współpracy.

Polityka rozwoju gospodarczego ma pomóc osiągnąć długofalowy cel jakim jest budowanie dobrych warunków rozwoju dla inwestorów, rozwoju przedsiębiorczości i rozwoju zawodowego na atrakcyjnym rynku pracy.