W związku z nadchodzącą, okrągłą 80. rocznicą Powstania Warszawskiego, stolica Polski poszukuje pełnoletnich wolontariuszy i wolontariuszek, którzy będą mogli wesprzeć uczestników tamtych wydarzeń. Osoby zainteresowane mogą składać swoje zgłoszenia do 5 czerwca.

Na przełomie lipca i sierpnia, Warszawa zamierza zorganizować wiele ceremonii i wydarzeń rocznicowych. Jak co roku na te obchody, pragną przybyć Powstańcy, którzy obecnie mieszkają nie tylko w różnych miastach naszego kraju, ale także za granicą.

Głównym zadaniem tych, którzy zdecydują się na udział w wolontariacie będzie wsparcie dla kombatantów i ich rodzin, którzy zostaną zaproszeni na oficjalne uroczystości. Szukamy osób pełnoletnich, otwartych, empatycznych, dobrze orientujących się w terenie Warszawy. Bardzo ważna jest również znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie w pracy ze starszymi osobami.

Powstańcy Warszawscy są wyjątkowymi gośćmi, zapraszanymi na organizowane przez miasto obchody. Podczas tego roku, kiedy przypada 80. rocznica Powstania Warszawskiego, potrzebują oni szczególnego wsparcia. Najmłodszy z uczestników tamtych wydarzeń ma obecnie 94 lata, a najstarszy 106 lat. Wolontariat organizowany przez stołeczny samorząd to niepowtarzalna okazja do poznania i wysłuchania ich historii.

Prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, zachęca do udziału w tej wyjątkowej formie wolontariatu: „Razem pokażemy, że Warszawa pamięta o swoich Bohaterach! Szczególnie przy tej wyjątkowej rocznicy wsparcie wolontariuszy jest niezbędne. Chcemy zadbać o naszych powstańców jak i najlepszą organizację obchodów”.

Oferta wolontariatu towarzyszącego podczas 80. rocznicy Powstania Warszawskiego jest dostępna na Miejskim Portalu Wolontariatu – ochotnicy.waw.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do 5 czerwca 2024 r.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 (znanej również jako godzina „W”). Pomimo planowania akcji na kilka dni, upadło dopiero 2 października 1944 roku, po 63 dniach heroicznej walki o wolność. Jest to jedno z najważniejszych, ale również najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Warszawy.