W stolicy Polski, w warszawskim ZOO, początek lipca przyniósł zaskakujące wydarzenie – narodziny młodej żyrafy. W momencie przyjścia na świat mała żyrafa mierzyła około 175 cm i ważyła 49 kg. Otrzymała niecodzienną nazwę – Pietruszka.
Pewne charakterystyczne cechy Pietruszki, takie jak niepowtarzalne pędzelki na ossikonach, przypominały opiekunom natkę pietruszki. Jak wyjaśnia Karolina Hryciuk, opiekunka warszawskich żyraf, decyzja o nadaniu żyrafiatku polskiego imienia wynikała z chęci podkreślenia jego „korzeni”, nawet jeżeli kiedyś by się znalazło za granicą.
Pietruszka to przedstawiciel podgatunku żyrafy Rothschilda, zwanej również ugandyjską lub Baringo. Jej rodzicami są Justyna i Karim, jedyny samiec w stadzie warszawskiego ogrodu zoologicznego. Niestety, matka malutkiej żyrafy nie zaopiekowała się nią po porodzie. W naturalnym środowisku takie zachowanie oznaczałoby śmierć dla małego żyrafiatka. Dlatego też ZOO podjęło decyzję o sztucznym odchowie Pietruszki, a opiekunowie zastępują jej matkę, czuwając nad nią całodobowo.
Ciąża u tych niezwykłych zwierząt trwa od 400 do 460 dni. Zazwyczaj rodzi się tylko jedno młode, które w przeciągu kilku godzin od urodzenia jest już w stanie biegać. Przez pierwsze tygodnie życia żyrafy są szczególnie narażone na ataki drapieżników i dlatego większość czasu spędzają ukryte. Dla ich bezpieczeństwa, również w ZOO, narodziny żyrafy są ogłaszane dopiero po upływie 4 tygodni. Warszawskie ZOO planuje zaprosić zwiedzających na spotkanie z Pietruszką wkrótce, kiedy poczuje się ona gotowa do pokazania się publiczności.
Warto wiedzieć, że żyrafa to najwyższe zwierzę na świecie – rekordowy samiec osiągnął wysokość 6 metrów i 10 cm. Mają też doskonałe zdolności wzrokowe, potrafiąc dostrzegać człowieka nawet z odległości 2 km.
Żyrafy należą też do rzadkiego grona zwierząt, które rodzą się z „rogami” – ossikonami. Są one przyciśnięte do czoła u noworodków i unoszą się w pierwszym tygodniu życia. U samic i młodych żyraf są one cienkie i mają kępki włosów na górze, podczas gdy u dorosłych samców są łyse i guzowate.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja żyraf spadła o 40%. Szacuje się, że w Afryce występuje około 68 tysięcy dorosłych osobników żyrafy sawannowej. Podgatunek, do którego należy Pietruszka, czyli żyrafa Rothschilda, jest jednym z najbardziej zagrożonych – w naturze przetrwało niecałe 2 tysiące osobników.
Nowonarodzona Pietruszka nie jest jedynym młodym zwierzęciem, które pojawiło się tego roku w warszawskim ZOO. Oprócz niej światło dzienne ujrzały również surykatki i samica bongo. W czerwcu ogrodowi zoologicznemu przybył także irbis śnieżny.