Uruchomiono rejestrację do siódmej odsłony inicjatywy o nazwie „Rowerowy Maj”. Celem tej kampanii jest zainspirowanie uczniów i przedszkolaków, a także ich rodziców i nauczycieli, do poruszania się na rowerach lub hulajnogach – szczególnie podczas dojazdów do placówek oświatowych w maju. W ten sposób ma się kształtować u nich zdrowe nawyki transportowe.

Czas trwania tego roku Rowerowego Maja ustalono między 6 a 29 maja. Organizatorzy zachęcają wszystkie zainteresowane strony do zamiany samochodów na rowery czy hulajnogi i aktywnego dojeżdżania na zajęcia lub do pracy. Za każdy taki przejazd uczestnik otrzymuje naklejkę, a im większa liczba takich przejazdów, tym większe prawdopodobieństwo zdobycia atrakcyjnych nagród. Akcja prowadzona jest na trzech płaszczyznach: indywidualnej, klasowej i szkolnej/przedszkolnej.

Nagrody czekają na najbardziej aktywnych uczestników, ale najistotniejszym aspektem całej inicjatywy jest dobra zabawa i związane z nią korzyści. Te obejmują m.in. promowanie zdrowych nawyków, wspieranie samodzielności u dzieci, troska o środowisko naturalne, powietrze oraz przestrzeń miejską przyjazną dla mieszkańców.

Aby zarejestrować się do tegorocznej edycji Rowerowego Maja, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wysyłane są szczegółowe informacje do publicznych instytucji edukacyjnych. Termin zgłoszeń upływa 9 lutego.

Rekordowa liczba uczestników odnotowana była podczas poprzedniej edycji kampanii Rowerowy Maj w Warszawie. W akcji wzięło udział 100 tys. dzieci z 441 placówek oświatowych stolicy, a liczba przejazdów do szkół i przedszkoli wynosiła 2,2 mln. Dzieci pokonały łącznie dystans równy 1,1 mln km – to jakby okrążyły Ziemię 28 razy lub przejechały na rowerach do Księżyca, wróciły z powrotem na naszą planetę i ponownie poleciały na Księżyc!