Zbliżamy się do końca procesu konsultacyjnego, którego tematem są proponowane zmiany w strukturze budżetu obywatelskiego stolicy Polski – Warszawy. W najnowszej edycji tego budżetu, aż ponad 6,6 miliona złotych zostanie przeznaczone na różne projekty realizowane na Targówku. Na stół trafiają jednak propozycje zmian w rozdzielaniu tych funduszy oraz w miejskim systemie składania wniosków. Celem tych zmian jest ułatwienie mieszkańcom uczestnictwa w procesie decyzyjnym dotyczącym inwestycji realizowanych w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Przeprowadziliśmy już rozmowy na temat podziału dzielnicy Targówek na poszczególne obszary lokalne. Teraz jednak zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w spotkaniu online!

Zmiany, które proponuje nowa uchwała, to przede wszystkim:

– Wyodrębnienie specjalnej puli środków na projekty lokalne, co umożliwi zgłaszanie projektów skoncentrowanych na konkretnym terenie w obrębie jednej dzielnicy.
– Określenie terenów lokalnych dla każdej z warszawskich dzielnic.
– Nowa definicja projektów na poziomie miejskim, dzielnicowym i lokalnym, co umożliwi prostsze przyporządkowanie projektów do odpowiednich poziomów.
– Nowy sposób podziału funduszy przeznaczonych na realizację budżetu obywatelskiego.
– Ustalenie limitu wartości jednego projektu, który będzie zależał od puli funduszy, do której jest przyporządkowany.
– Możliwość zgłaszania projektów „miękkich”, takich jak organizacja wydarzeń, spotkań itp., na terenach niebędących własnością miasta.
– Ograniczenie liczby lokalizacji dla projektów „inwestycyjnych”, czyli tych, które zakładają zwiększenie nakładów na nieruchomości.
– Zwiększenie maksymalnej liczby osób, które mogą zgłosić jeden projekt.
– Wprowadzenie nowych wymagań dotyczących zgłaszania projektów.
– Możliwość łączenia projektów o podobnym charakterze lub lokalizacji na etapie oceny.

Planowane zmiany mają ułatwić mieszkańcom udział w procesie tworzenia budżetu i decydowania o przyszłości swojej okolicy.