Począwszy od dnia 1 stycznia 2024, mieszkańcy i osoby korzystające z drogowego układu komunikacyjnego stolicy Polski, Warszawy, będą musieli zaakceptować zwiększenie ceny usunięcia ich pojazdu z miejsca publicznego. W odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się czynniki ekonomiczne oraz wzrost kosztów operacyjnych, Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła decyzję o aktualizacji taryfikatora opłat, co zostało uregulowane Uchwałą Nr XC/2932/2023 z 16 listopada 2023 roku.
Nowelizacja dotyczy przede wszystkim opłat związanych z usunięciem pojazdów w sytuacjach przewidzianych przez art. 130a ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym. W praktyce oznacza to, że właściciele aut osobowych będą zobligowani do zapłaty kwoty wynoszącej 697 złotych za usunięcie samochodu, co w porównaniu do poprzedniej stawki 606 złotych jest znaczącą podwyżką. Analogicznie, wzrosły również ceny za usunięcie motocykli – z 281 do 324 złotych, oraz dla hulajnóg elektrycznych, motorowerów i rowerów – z 144 do 166 złotych.
Aktualizacja opłat objęła także koszty związane z przechowywaniem usuniętego pojazdu na strzeżonym parkingu. Dzienna opłata za parking dla samochodów osobowych wzrosła do 60 złotych (wcześniej były to 52 złote), dla motocykli teraz wynosi 43 złote (wzrost z 37 złotych), a dla motorowerów, hulajnóg elektrycznych i rowerów kwota wynosi obecnie 32 złote (poprzednio było to 27 złotych).
Art. 130a Prawa o ruchu drogowym wskazuje sytuacje, które uprawniają Straż Miejską do podjęcia decyzji o usunięciu pojazdu. Przykłady takich przypadków to parkowanie w miejscu, gdzie jest to zabronione, brak oznaczenia pojazdu kartą parkingową na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych czy parkowanie w strefie wyznaczonej tablicą informującą o możliwości usunięcia pojazdu na koszt właściciela.
W ciągu roku 2023 straż miejska w Warszawie wydała 16 651 zleceń na usunięcie pojazdów. Z tej puli, fizycznym usunięciem zakończyło się 12 606 interwencji, a w 4 045 przypadkach decyzja o usunięciu została cofnięta, najczęściej ze względu na pojawienie się kierowcy przed przeprowadzeniem operacji.
Za podwyżką opłat kryje się dążenie nie tylko do pokrycia rosnących kosztów operacyjnych, ale także chęć zwiększenia świadomości kierowców o konsekwencjach łamania przepisów drogowych. Oprócz finansowego obciążenia związanego z usunięciem pojazdu, kierujący mogą również spodziewać się konsekwencji prawnych, takich jak nałożenie mandatu czy przyznanie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.