Z początkiem nowego roku, dokładnie 7 stycznia 2025, mieszkańcy Targówka będą mieli możliwość przedstawiania swoich innowacyjnych koncepcji dla nowej edycji Budżetu Obywatelskiego. Przez cały miniony rok, wspólnie z mieszkańcami dzielnicy, byliśmy zaangażowani w tworzenie pomysłowych projektów.
W trakcie warsztatów z Budżetu Obywatelskiego zastanawialiśmy się nad różnymi propozycjami – od organizacji mikrowarsztatów ekologicznego gotowania w parkach miejskich, po renowację otwartych siłowni i dodanie tam zielonych zadaszeń. Dyskutowaliśmy także, jak nadać nowe życie istniejącym już projektom inwestycyjnym.
Nadchodząca edycja budżetu będzie miała nieco odmienne reguły. Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie specjalnej puli na projekty lokalne. Dzięki temu możliwe będzie proponowanie projektów na określonym obszarze jednej dzielnicy. W ramach Targówka wyznaczyliśmy trzy takie strefy: Bródno (Obszar I), Bródno-Podgrodzie i Zacisze (Obszar II) oraz Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny, Elsnerów i Utrata (Obszar III).
Właśnie w tych nowo utworzonych obszarach od 27 do 29 listopada 2024 roku organizowaliśmy warsztaty, które prowadził ekspert od Fundacji Pole Dialogu. Jako że do startu kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego pozostaje coraz mniej czasu, podczas warsztatów przedstawiliśmy główne kierunki zmian, jakie nadejdą wraz z nowym sezonem zgłaszania projektów.
Nowością w nadchodzącym sezonie jest także możliwość proponowania tzw. projektów „miękkich”, takich jak organizacja pikników, koncertów czy spotkań, na terenach, które nie są własnością miasta. Uczestnicy warsztatów mieli okazję prezentować swoje pomysły na tego typu projekty i konsultować je z koordynatorami Budżetu Obywatelskiego na miejscu.
Następne spotkanie poświęcone Budżetowi Obywatelskiemu odbędzie się 9 grudnia 2024 roku o godzinie 17:30 w Centrum Kreatywności Targowa przy ulicy Targowej 56. Więcej informacji na temat zmian w Budżecie Obywatelskim można znaleźć na stronie poświęconej konsultacjom społecznym.