W dniu 7 kwietnia 2024 roku, od godziny 7:00 do 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach samorządowych. Decyzja o ustaleniu tej daty została oficjalnie opublikowana przez Prezesa Rady Ministrów dzień wcześniej.
Warunki, które muszą spełnić wyborcy chcący oddać swój głos w wyborach do Rady miasta stołecznego Warszawy, rad dzielnic tego miasta oraz na prezydenta Warszawy są następujące: muszą być obywatelami Polski, członkiem kraju Unii Europejskiej albo Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ponadto powinni mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu wyborów, posiadać czynne prawo wyborcze oraz być stałymi mieszkańcami gminy.
Jeśli chodzi o wybory do Sejmiku Województwa, to tylko obywatele polscy, którzy spełniają powyższe kryteria i są stałymi mieszkańcami danego województwa, mogą w nich uczestniczyć. Jednym z wymogów jest także bycie zarejestrowanym w Centralnym Rejestrze Wyborców na terenie stałego obwodu głosowania w Warszawie.
Na liście wyborców można się znaleźć, zameldowując się na pobyt stały na terenie gminy, gdzie chce się oddać głos, lub składając odpowiedni wniosek o wpisanie do stałego obwodu głosowania w centralnym rejestrze. Wniosek ten należy złożyć osobiście w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy m.st. Warszawy, w której wyborca stale zamieszkuje lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Do wniosku konieczne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego fakt zamieszkania pod adresem podanym we wniosku.
Wnioskowanie o wpisanie do stałego obwodu głosowania dotyczy także obywateli innych krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – sam fakt zameldowania na pobyt stały na terenie gminy nie wystarczy.
Miejscem do oddania swojego głosu jest miejsce stałego zameldowania wyborcy. Nie będzie możliwości wydania zaświadczenia o prawie do głosowania ani zmiany miejsca głosowania.
Z myślą o osobach starszych oraz niepełnosprawnych zostały wprowadzone udogodnienia. Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osiągną wiek 60 lat najpóźniej w dniu wyborów, mogą zagłosować przez pełnomocnika na podstawie wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do złożenia do 29 marca 2024 r. lub skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego po zgłoszeniu tego zamiaru do 25 marca 2024 r. Komisarzowi Wyborczemu.