Decyzja o kształcie przyszłości stolicy Polski, Warszawy, na najbliższe 20 lat, jest teraz procesem rozpoczętym. Przygotowania do stworzenia nowej strategii rozwoju „Warszawa 2040+” oraz planu ogólnego mieszkańców miasta, są teraz w toku. Każdy ma szansę wypowiedzieć się i wpłynąć na te dokumenty, a tutaj dowiesz się, jak i kiedy to zrobić.
4 lipca 2024 roku Radni Miasta Stołecznego Warszawy zdecydowali o zapoczątkowaniu prac nad tymi ważnymi dokumentami. Mają one na celu określić drogę, którą Warszawa będzie podążać przez następne co najmniej dwie dekady. Zastąpią one obecnie obowiązującą Strategię #Warszawa2030 i studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego miasta. Mimo że omawiamy dwa różne dokumenty, dla nas stanowią one jeden proces tworzenia wszechstronnej polityki rozwoju stolicy.
Pragniemy zachęcić wszystkich zainteresowanych rozwojem Warszawy do aktywnego udziału w pracach nad tymi dokumentami. Dlatego już teraz, na początku procesu, zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej priorytetów rozwoju miasta oraz złożenia wniosków do planu ogólnego. Zebrane w ten sposób informacje pomogą nam w przygotowaniu założeń do dokumentów, które jak najlepiej będą odpowiadały na oczekiwania mieszkańców Warszawy.
Za stworzenie strategii i planu ogólnego są odpowiedzialne dwa ściśle ze sobą współpracujące miejskie biura – Biuro Strategii i Analiz oraz Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.
Przygotowywanie strategii oraz planu ogólnego jest koniecznością wynikającą ze zmian ustawowych, które wprowadzono w 2023 roku. Zgodnie z nimi, rolę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przejąć mają strategia rozwoju gminy oraz nowy rodzaj dokumentu – plan ogólny. Czas na przygotowanie obu dokumentów wygasa z końcem 2025 roku. To dlatego, że najpóźniej 31 grudnia 2025 roku przestanie obowiązywać obecne studium.
Jeżeli Warszawa nie uchwali strategii rozwoju gminy i planu ogólnego do końca 2025 roku, od 1 stycznia 2026 roku miasto nie będzie miało dokumentów określających i umożliwiających prowadzenie polityki przestrzennej. To z kolei utrudni rozwój Warszawy. Bez planu ogólnego nie będzie możliwe uchwalenie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (z pewnymi wyjątkami) oraz wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na wnioski złożone po tej dacie.
Od 4 września na tej stronie będziesz mógł wypełnić ankietę dotyczącą priorytetów rozwoju miasta, złożyć wniosek do planu ogólnego oraz zadać pytania ekspertom.