Dzisiejszy dzień przynosił poważną i wzruszającą ceremonię na placu zlokalizowanym między ulicami Anielewicza i Okopową, gdzie upamiętniono jedno z najważniejszych wydarzeń Powstania Warszawskiego – wyzwolenie obozu koncentracyjnego „Gęsiówka” przez batalion harcerski „Zośka”. Ta uroczystość stanowi część obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
„Gęsiówka”, znany również jako KL Warschau, był obozem koncentracyjnym, który Armia Krajowa odbiła w dniu 5 sierpnia dokładnie 80 lat temu, uwolniwszy 348 więźniów. W hołdzie za ten heroiczny czyn, przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, takich jak Miasto Stołeczne Warszawa, rząd, ambasada Izraela oraz Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”, złożyli kwiaty na miejscu owych historycznych wydarzeń.
Podczas ceremonii wystąpiła między innymi wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra, która zaznaczyła, jak wyjątkowe jest to wydarzenie, kiedy żołnierze Powstania Warszawskiego wyzwolili na tym miejscu więźniów, przede wszystkim pochodzenia żydowskiego. Podkreśliła, że większość uwolnionych postanowiła dołączyć do powstania, wielu z nich poniosło śmierć. Zapewniła, że powinniśmy pamiętać o tej solidarności między narodami i odporności na zło w czasie II wojny światowej.
Na uroczystość przybyli także weterani, w tym Jakub Nowakowski ps. „Tomek” z Batalionu „Zośka” i Zbigniew Rylski ps. „Brzoza” z Batalionu „Parasol”, których powitał Piotr Sikorski, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”. Miejsce to stanowi ważny punkt refleksji dla mieszkańców Warszawy i turystów, zwłaszcza tych z Izraela, którzy zatrzymują się tutaj, aby rozważyć tragiczne losy ludzi podczas II wojny światowej.
Gęsiówka była obozem koncentracyjnym zlokalizowanym w centrum Warszawy, założonym przez Niemców na terenie byłego getta w połowie 1943 roku. Obóz ten przyjął swoją pierwszą grupę więźniów 19 lipca 1943 r., a pierwszy transport więźniów żydowskich dotarł tam ponad miesiąc później. Więźniowie byli zmuszani do pracy przy rozbiórce ruin getta i poszukiwaniu cennych przedmiotów.
5 sierpnia 1944 r. harcerski batalion „Zośka” Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej wyzwolił obóz, używając wcześniej zdobytego niemieckiego czołgu, i uwolnił mieszkańców różnych krajów Europy, w tym Żydów. Wielu z nich później walczono w Powstaniu Warszawskim.
Trzy tablice przypominają dzisiaj o tych wydarzeniach – jedna w języku polskim, druga w angielskim i trzecia w jidysz. Znajdują się tu także trzy symbole – harcerska lilijka, gwiazda Dawida i Polska Walcząca.