Dnia 16 sierpnia, piątek, nastąpi znaczna zmiana w organizacji ruchu oraz regulacjach parkowania, związana z początkiem przebudowy kwartału ulic Złotej, Zgoda, Sienkiewicza i Jasnej. Prace na terenie kwartału wpłyną również na poruszanie się pieszych. Jest to jeden z najistotniejszych aspektów programu Nowe Centrum Warszawy, stanowiący jego największy projekt. W ramach inwestycji nastąpi integracja Muzeum Sztuki Nowoczesnej, powstającego placu Centralnego, placu Powstańców Warszawy oraz placu Pięciu Rogów.

Zakładany zakres prac obejmuje obszar około 2,5 hektara w ścisłym Śródmieściu, co jest dziesięciokrotnie większą powierzchnią od placu Pięciu Rogów. Inwestycja przewiduje m.in. zwiększenie ilości zieleni (drzew oraz zieleni niskiej), wprowadzenie małej architektury wysokiej jakości oraz stworzenie większej przestrzeni dla pieszych. Parking w dużej mierze zostanie przeniesiony pod ziemię – pod placem Powstańców Warszawy. Skanska – firma wykonawcza, ma na zakończenie wszelkich prac 24 miesiące. Prace mają zostać przeprowadzone w sposób umożliwiający dojazd do wszystkich budynków na terenie kwartału. Pierwszy etap zacznie się w piątek, 16 sierpnia, o godzinie 12:00.

Inwestycja będzie mieć wpływ na kierowców. Na odcinkach pomiędzy ulicami Moniuszki a Sienkiewicza oraz Boduena i Brokla pozostanie jeden kierunek ruchu. Natomiast na odcinku pomiędzy Sienkiewicza a Boduena ruch będzie się odbywał w obu kierunkach. Kierowcy będą musieli skręcić z ulicy Jasnej w Brokla, co nie będzie dotyczyło dojazdu do Złotej, Chmielnej i Zgody w stronę placu Pięciu Rogów. Zamknięty zostanie fragment ulicy Zgoda łączący Jasną z Sienkiewicza. Ruch na ulicach Złota i Zgoda (w kierunku placu Pięciu Rogów) zostanie zawieszony, pozwalając jedynie na dojazd do posesji przy tych ulicach.

Przebudowa wpłynie również na pieszych. Mieszkańcy będą mogli przechodzić tylko wzdłuż ulic Złotej i Zgoda. Zamknięty zostanie chodnik po jednej stronie ulicy Zgoda, pomiędzy parkingiem przy pasażu „Wiecha” a Złotą. Pozostanie on dostępny jedynie po stronie Domu Pod Orłami.

Wprowadzone zostaną również zmiany w parkowaniu. Istniejące parkingi: na placu Młynarskiego (obok budynku Filharmonii Narodowej), przed Domem Pod Orłami oraz przy pasażu „Wiecha” będą wykorzystywane jako zaplecze budowy. Pozostałe miejsca postojowe w przebudowywanym kwartale będą przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców. Na ulicach Jasnej, Złotej i Zgoda obowiązywać będą znaki zakazu postoju z informacją o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Przed budynkami Jasna 6 i 8 na chodniku zostaną urządzone miejsca postojowe dla Naczelnego Sądu Administracyjnego i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.