24 marca 2025 roku, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podał do publicznej wiadomości, że na obszarze części województwa mazowieckiego jest prawdopodobieństwo przekroczenia średniego rocznego poziomu dopuszczalnego dla cząstek stałych PM10 w atmosferze aż do zakończenia obecnego roku. Wśród miejsc zwiększonego ryzyka wymieniono stolicę kraju, Warszawę, a konkretniej jej centralną dzielnicę – Śródmieście.

Najbardziej narażone na skutki smogu są określone grupy społeczne. Wśród nich znajdują się osoby borykające się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Zagrożeni są również seniorzy, kobiety w ciąży i dzieci. Duże ryzyko dotyczy osób zmagających się z przewlekłymi chorobami sercowo-naczyniowymi, w szczególności niewydolność serca i chorobą wieńcową. Nie można zapomnieć także o osobach walczących z chorobami nowotworowymi oraz tych, którzy pokonali nowotwory.

W okresie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza, mogą pojawić się negatywne skutki dla zdrowia. Są to między innymi: podwyższone ryzyko infekcji dróg oddechowych, pogorszenie stanu zdrowia osób z chorobami serca (ból w klatce piersiowej, duszności, zmęczenie) oraz nasilone objawy u osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego (kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, ataki astmy). Na takie dolegliwości narażone są równie dobrze osoby zdrowe.

GIOŚ radzi wszystkim mieszkańcom, aby ograniczyć intensywny wysiłek na świeżym powietrzu w razie wystąpienia pieczenia oczu, kaszlu czy bólu gardła, zredukować wietrzenie pomieszczeń oraz unikać działań prowadzących do zwiększenia poziomu zanieczyszczeń atmosferycznych, jak palenie w kominku. Osobom szczególnie narażonym zaleca się regularne zażywanie leków, minimalizowanie czasu spędzanego na otwartym powietrzu oraz ograniczenie aktywności fizycznej na zewnątrz. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia warto skonsultować się z lekarzem.