Prace budowlane, które mają na celu realizację projektu zakładu termicznego przetwarzania odpadów na warszawskim Targówku, dobiegły do końcowego etapu. Obiekt, którego pełne uruchomienie jest planowane na najbliższy rok, jest obecnie ukończony w 80%.
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK), znajdujący się na ulicy Zabranieckiej, po zakończeniu inwestycji stanie się najpotężniejszą instalacją do obróbki termicznej odpadów na terenie naszego kraju. Po rozbudowie kompleksu jego moc wzrośnie siedmiokrotnie. Instalacja będzie w stanie przetwarzać blisko 300 tysięcy ton odpadów w ciągu roku, jednocześnie dostarczając energię cieplną oraz elektryczną dla miasta.
W ramach działalności zakładu zostanie także uruchomiona sortownia, która ma za zadanie przetwarzać do 30 tysięcy ton odpadów z niebieskich pojemników (papierowe) i żółtych (plastikowe i metalowe) rocznie.
Najważniejszy projekt komunalny w Polsce, jakim jest budowa ZUSOK, kiedy zostanie ukończony, pozwoli na przetwarzanie setek tysięcy ton odpadów rocznie w sposób przyjazny dla środowiska i klimatu – zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
Aktualnie prace prowadzone są na wielu płaszczyznach jednocześnie. W toku inwestycji codziennie pracuje około tysiąc osób. Ogólny wykonawca jest odpowiedzialny za roboty budowlane, wykończeniowe, elektryczne oraz mechaniczne.
Z terenu budowy usunięto już największy żuraw wieżowy, który przez ostatnie półtora roku był używany między innymi do montażu dwóch lini kotłów oraz instalacji do oczyszczania spalin. Dzięki demontażowi żurawia możliwe stało się kontynuowanie prac związanych z zamknięciem pokrycia dachu na nowej hali kotłów.
Prace związane z elewacją bunkra odpadów, hali wyładunkowej oraz kotłowni zbliżają się do końca. Wykonawca też jest na etapie kończenia montażu bram w otworach wyładunkowych w hali przyjęcia odpadów. Nadal trwają prace montażowe przy rurociągach instalacji kotłowych. W obu nowych kotłach realizowane jest także ceramiczne zabezpieczenie wewnętrznych ścian.
Stumetrowa estakada prowadząca do hali wyładunkowej, posiadająca podgrzewaną nawierzchnię, wymaga jeszcze jedynie montażu instalacji oświetlenia i położenia ostatniej warstwy asfaltu. Finalna warstwa nawierzchni została już położona na drogach przy estakadzie.
Trwają dostawy i montaż urządzeń linii sortowniczej, największe elementy linii zostały już umieszczone na swoich miejscach. Rozpoczęto też montaż stalowej konstrukcji silosów na popioły, cement i wapno. Montaż samych silosów zaplanowano na bieżący miesiąc.