Wbrew niesprzyjającym warunkom zimowym, nie obserwuje się spowolnienia w działaniach związanych z renowacją Trasy Łazienkowskiej w rejonie Saskiej Kępy. Obecnie trwa konstrukcja pierwszego z wiaduktów – północnego, który zaczyna powstawać na nowo wybudowanych podporach. Ponadto, wzdłuż Alei Stanów Zjednoczonych można zaobserwować wynikające struktury ekranów akustycznych, które mają na celu ochronę mieszkańców przed uciążliwością hałasu drogowego.
Proces demontażu północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej, który przechodził nad ulicami Bajońską i Paryską, został zainicjowany w lipcu poprzedniego roku. Na jego miejscu powstaje teraz nowa konstrukcja. Prace rozpoczęły się od wykonania pal i ław fundamentowych. Następnie przystąpiono do budowy jedenastu dwusłupowych podpór oraz dwóch przyczółków, stanowiących skrajne podpory wiaduktu. Nowe podpory są już gotowe i umieszczono je w tych samych lokalizacjach, co szerokie, pojedyncze filary starego wiaduktu. Dzięki nowemu kształtowi podpór poprawi się widoczność i bezpieczeństwo osób poruszających się pod obiektem.
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zaznacza, że kontynuowane są prace nad modernizacją istniejących dróg oraz realizowane są nowe, niezwykle istotne dla stolicy inwestycje komunikacyjne. Przebudowa na Saskiej Kępie to kolejny etap renowacji Trasy Łazienkowskiej. Jak do tej pory udało się odnowić most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim. Obecnie skupiają się na modernizacji odcinka trasy przebiegającego przez prawobrzeżną część Warszawy. Pierwszy z wiaduktów na Saskiej Kępie powinien być gotowy już latem, a drugi w przyszłym roku.
Aktualnie na podporach trwa betonowanie płyty wiaduktu – elementu, który będzie stanowił m.in. jezdnię. Do nadania płycie kształtu zgodnego z projektem służą szalunki, które montuje się przy użyciu tymczasowych rusztowań i formują formę do układania stalowych prętów zbrojeniowych. Następnie całość zalewa się betonem, powodując powstanie kolejnych fragmentów płyty każdego z 11 przęseł nowego wiaduktu. Przewiduje się, że obiekt będzie gotowy w połowie 2024 r. Po tym, jak ruch zostanie przełączony na nową konstrukcję, prace przeniosą się na stronę południową.
Oprócz budowy wiaduktu, trwają także prace nad wznoszeniem ekranów akustycznych wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych – na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Ekrany, które są głównie przezroczyste, mają za zadanie chronić okoliczne obszary przed hałasem drogowym. W tym rejonie zostanie też ułożona „cicha nawierzchnia”.
Przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską oraz budowa ekranów wymagała również zmiany przebiegu wielu sieci: gazowej, wodociągowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia drogowego. Prace te są już bardzo zaawansowane.
Inwestycja ma charakter bezpieczny i ekologiczny. Nowe oświetlenie i zmiany w oznakowaniu sprawią, że droga stanie się bezpieczniejsza. Wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych posadzono ponad 70 nowych drzew, które wraz z już rosnącymi tworzą obustronne szpalery. Na tym obszarze pojawiło się także blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki.
Inwestycja ta ma zostać sfinalizowana w połowie 2025 r. i jest realizowana przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Głównym wykonawcą robót budowlanych jest firma WARBUD, a funkcję Inżyniera kontraktu pełni firma Bico Group Sp. z o.o.
Projekt zawdzięcza dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 101 159 257,40 zł dzięki Rządowemu Funduszowi Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Przewidywana całkowita wartość prac wynosi 106 483 428,84 zł.