Prowadzone od wielu lat badania i dokumentacje świadectw przemian przestrzeni wizualnej przez Marcin Chomicki zawierają się w Archiwum Transformacji. Projekty te są wynikiem ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy na miejscu, spowodowanej mnóstwem przechadzek, lokalnym dryfem osiedlowym i zgubieniem się na lokalnych ścieżkach. Projekt ten otrzymał wsparcie finansowe od miasta stołecznego Warszawa.
Chomicki w swoim artystycznym procesie nie dąży do wygładzenia i wyszlifowania detali, lecz raczej preferuje chropowatość, która pomaga mu w zdiagnozowaniu potencjalnych pęknięć i nieciągłości w ikonosferze.
Targówek, dzielnica stolicy, to miejsce o wielu obliczach. Nie składa się tylko z osiedli mieszkalnych, ale także z uroczych uliczek małomiasteczkowych, gdzie czas wydaje się stanąć w miejscu. Ponadto obszar ten jest bogaty w liczne tereny (po)przemysłowe, będące echem dawnej świetności dzielnicy, a także tereny rekreacyjne i leśne. Ta specyficzna przestrzeń jest obecnie poddana intensywnym procesom modernizacyjnym, które gwałtownie zmieniają jej status i funkcje. Ale czy możliwe jest uchwycenie specyfiki tej dzielnicy za pomocą kamery? Czy można wskazać na to, co ją odróżnia od innych?
Seria prac prezentowanych na wystawie to pierwsze próby uchwycenia charakteru konkretnej przestrzeni. Symboliczny gołąb, który pojawił się na plakacie wystawy, łączy stare i nowe oblicza Targówka – dzielnicy pomiędzy epokami. To miejsce, gdzie obok gołębników (kiedyś zasługujących na tytuł popularnego hobby mieszkańców), znajdują się teraz nowoczesne osiedla. Może to jest właśnie ta różnorodność, która sprawia, że Targówek jest tak cenny.