Ekonomiczne znaczenie turystyki dla stolicy Polski nigdy nie było tak duże. Według najnowszego raportu Stołecznego Biura Turystyki, sektor ten przyczynił się do wygenerowania aż 34 miliardów złotych wartości PKB Warszawy w 2023 roku. Wynik ten obejmował zarobki z różnych działalności powiązanych z turystyką, takich jak transport, zakwaterowanie, gastronomia czy rozrywka.

W raporcie rocznym „Turystyka w Warszawie”, Stołeczne Biuro Turystyki podkreśliło doniosłość turystyki dla warszawskiej gospodarki. Według ekspertów, sektory bezpośrednio związane z turystyką, takie jak sektor noclegowy i gastronomiczny, organizatorzy turystyki, czy też sektory pokrewne – kultura, rekreacja, handel i transport – wspólnie przyczyniły się do generowania 34 mld złotych, co stanowiło 7,3% PKB Warszawy w roku 2023.

Przed pandemią koronawirusa, która na prawie trzy lata zmniejszyła ruch turystyczny, udział turystyki w PKB wynosił 20,1 miliarda złotych, co stanowiło 6,4% PKB miasta. Wzrost udziału turystyki w gospodarce Warszawy od 2019 roku wynika z rozwoju kilku sektorów, głównie gastronomii i transportu lądowego, które obsługiwały nie tylko przyjezdnych turystów, ale przede wszystkim mieszkańców miasta.

Rozwój turystyki to też tworzenie miejsc pracy. Liczba pracujących w turystyce wzrosła od 2019 roku z 89 do 92 tysięcy. Nastąpiły jednak istotne zmiany w strukturze zatrudnienia – liczba pracowników wzrosła w sektorach transportowych oraz organizacji targów i wystaw, spadła natomiast w sektorze zakwaterowania i gastronomii oraz działalności organizatorów i agentów turystycznych. Przyczyną mogło być zarówno oddziaływanie pandemii, jak i optymalizacja kosztów poprzez zastępowanie niektórych pracowników rozwiązaniami technologicznymi lub outsourcingiem.

Niewątpliwie, rosnące znaczenie turystyki dla gospodarki Warszawy jest dobrym znakiem. Dyrektor Stołecznego Biura Turystyki, Paweł Moras, podkreśla, że atrakcyjność turystyczna miasta potwierdzona tytułem European Best Destination 2023 przekłada się na realne zyski. Szacuje się, że turyści i jednodniowi odwiedzający wydali w Warszawie w 2023 roku ponad 12 miliardów złotych, z czego najwięcej pochodziło od turystów z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Zauważalna była również rola osób podróżujących służbowo, które generowały najwyższe wydatki na osobę.

Więcej danych na temat ruchu turystycznego w Warszawie, bazy noclegowej, gastronomicznej czy przemysłu spotkań można znaleźć w raporcie „Turystyka w Warszawie”, dostępnym do pobrania na stronie Raporty i badania – Go To Warsaw.