Inicjatywa o nazwie „Escape van” to pionierski sposób na walkę z handlem ludźmi, mający na celu zwiększenie świadomości społecznej na ten temat. Zgodnie z formułą działania tego projektu, celem jest dotarcie do jak najszerszego spektrum osób na terenie Polski poprzez działania profilaktyczne.

Pomysłodawcami i organizatorami przedsięwzięcia są holenderska policja, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytet Wrocławski. Do współpracy zaangażowano również polską Policję.

Początek działań „Escape van” nastąpił o godzinie 10.00 w poniedziałek 23 października. Ceremonii otwarcia towarzyszyli Daphne Bergsma, Ambasador Królestwa Niderlandów, przedstawiciele warszawskiego samorządu oraz reprezentanci polskiej i holenderskiej służby policyjnej, w tym inspektor Tomasz Znajdek, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.

Wagonik „Escape van” będzie dostępny dla publiczności do godziny 18.00 tego dnia oraz następnego dnia (24 października), od godziny 9.00 do 17.00. Miejsce jego stacjonowania to parking przed Pałacem Kultury i Nauki przy Alejach Jerozolimskich.

Założeniem projektu, nawiązującego do koncepcji escape roomu, jest rozwiązanie przez uczestników serii zagadek, które prowadzą do ucieczki z zamkniętego pomieszczenia. Istotą jest tutaj ciągła narracja historii ofiar handlu ludźmi, ukazana w trzech różnych scenariuszach. Mogą to być na przykład losy Polaka, który wyjechał do Holandii w poszukiwaniu pracy, dziewczyny zmuszonej do pracy w seksbiznesie lub przypadki wykorzystywania pracowników. Każdy ze scenariuszy oparty jest na autentycznych, poruszających historiach, które były prowadzone przez Biuro Prewencji, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji czy Straż Graniczną.

Handel ludźmi to zbrodnia o globalnym zasięgu. Jest to trzeci co do wielkości nielegalny biznes na świecie, zaraz po handlu bronią i narkotykami. Polska jest jednocześnie miejscem pochodzenia ofiar tego procederu, krajem tranzytowym oraz celem dla przestępców. Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa. Obecnie najczęstszą formą tego procederu jest wykorzystanie do pracy przymusowej. Drugim najczęściej spotykanym jest zmuszanie do pracy w seksbiznesie.